News

Ratownictwo wysokościowe, zakres podstawowy - warsztaty w naszym centrum

2016-06-09 09:11:35

24 marca w naszym centrum szkoleniowym zaroiło się o strażaków z różnych części Polski. Zarówno ochotników jak i tych zawodowych. Stało się tak za sprawą warsztatów, które zorganizowaliśmy.

                                                  

Warsztaty dotyczyły stosunkowo nowego zagadnienia, jakim jest wprowadzenie zakresu podestowego w dziedzinie ratownictwa wysokościowego w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

Zakres ten obowiązuję w tej chwili wszystkie Jednostki Ratownicze – Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej oraz wytypowane jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (docelowo wszystkie OSP w KSRG).

                                

Proces szkolenia strażaków z tej dziedziny rozpoczął się już jakiś czas temu i jest realizowany przez Wojewódzkie Ośrodki Szkolenia PSP. Niestety na tę chwilę programem nauczania objęciu są jedynie strażacy PSP.

Wracając jednak do samych warsztatów. Podczas pełnego dnia zajęć, przedstawiono i omówiono założenia programu kursu ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym, tj. min. autoasekurację, zjazd, pracę na dachu płaskim i skośnym, wyciąganie poszkodowanego czy akację ratowniczą w studni.

Było sporo pytań i dyskusji. Część z słuchaczy została nawet nieco dłużej by jeszcze podyskutować.

Wróć do strony głównej